Kupujemy klimatyzator przenośny

 

 

WPROWADZENIE

Od wielu lat doradzamy klientom szukającym fachowej porady. Na bazie tych doświadczeń i najczęściej zadawanych pytań stworzyliśmy poradnik, w nadziei, że pomożemy pozytywnie zmienić klimat również w Twoim domu.

ZAKUPY

Przeanalizujmy kilka kryteriów wyboru urządzenia punkt po punkcie, co mamy nadzieję ułatwi Ci nieco ostateczny wybór. Postaramy się nie zagłębiać zbytnio w szczegółowe zagadnienia techniczne bo wiemy, że nadmiar teorii zniechęca.

PODSUMOWANIE

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania śmiało dzwoń lub pisz. Nasz dział techniczny i handlowy jest zawsze otwarty na pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.

 

 

Wprowadzenie


 

KUPUJEMY KLIMATYZATOR PRZENOŚNY

 

Chcesz kupić klimatyzator przenośny, który będzie schładzał Twoje mieszkanie lub biuro podczas największych upałów, ale nie do końca wiesz jak poruszać się w gąszczu dostępnych na rynku ofert? Nie martw się. Jesteś w dobrym miejscu. Poniżej przedstawimy kilka cennych rad.

Zakup klimatyzatora przenośnego nie jest wcale rzeczą błahą. Po pierwsze to spory wydatek. Typowe urządzenia kosztują od ok. 1000 do 5000 zł, w zależności od parametrów, marki i pochodzenia. Klimatyzator to również dodatkowe koszty energii elektrycznej. Źle dobrany może sprawiać problemy. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z naszymi sugestiami, tak by mieć pewność, że urządzenie będzie należycie spełniać swoją rolę. W wentylacja24.pl „zjedliśmy zęby” na klimatyzatorach przenośnych. Od wielu lat doradzamy klientom szukającym fachowej porady. Na bazie tych doświadczeń i najczęściej zadawanych pytań stworzyliśmy poradnik, w nadziei, że pomożemy pozytywnie zmienić klimat również w Twoim domu.

Naszym celem jest przekazanie Ci niezależnych opinii i sugestii oraz podstawowej wiedzy z zakresu klimatyzacji. Przeanalizujmy kilka kryteriów wyboru urządzenia punkt po punkcie, co mamy nadzieję ułatwi Ci nieco ostateczny wybór. Postaramy się nie zagłębiać zbytnio w szczegółowe zagadnienia techniczne bo wiemy, że nadmiar teorii zniechęca. Skupmy się więc na meritum.

W procesie podejmowania decyzji zwykle zaczynamy od budżetu. Pamiętaj jednak - cena to nie wszystko! Praktycznie każdy klimatyzator przenośny dostępny na Polskim rynku wyprodukowany jest w Chinach. Na rynku Chińskim można znaleźć świetne, wysokiej jakości produkty oparte na podzespołach sprawdzonych producentów, które niestety kosztują, jak i te najtańsze, co do których można mieć wiele zastrzeżeń nawet przed podłączeniem do kontaktu. Nie łudź się wiec, że dobry klimatyzator kupisz za 800 zł. To zwyczajnie niemożliwe. Dokonując wyboru klimatyzatora należy zastanowić się nad jego budową, parametrami i funkcjami. Poprawny dobór urządzenia musi uwzględniać takie kwestie jak charakter i wielkość pomieszczenia, ekspozycja okien, charakter budynku czy chociażby to, czy warto inwestować z urządzenie z odwracalną pompą ciepła, która zapewni dodatkowe grzanie w zimie.

 

 

Trochę teorii i przepisów obowiązujących od 01.01.2018

Klimatyzator przenośny jest urządzeniem nie wymagającym montażu, dającym swobodę przemieszczania i dużą elastyczność użytkowania. To na pewno jego wielka zaleta. W odróżnieniu od klimatyzatorów typu Split stanowi układ hermetyczny dla gazów chłodniczych, niewymagający prowadzenia instalacji między jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną. Nie podlega zatem obowiązującym od 01.01.2018 zmianom ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (ustawa SZWO I F-GAZACH). Ustawa ta narzuca nowe obowiązki na sprzedawców i montażystów klimatyzacji.

Po krótce - sprzedawca klimatyzatora Split musi przed wysyłką/wydaniem urządzenia otrzymać od kupującego:

  • kopię certyfikatu F-gazowego jeśli kupujący jest branżowym instalatorem klimatyzacji
  • kopię umowy montażowej z certyfikowanym instalatorem klimatyzacji i kopię certyfikatu F-gazowego tego instalatora jeśli kupujący jest klientem końcowym.

W praktyce wyklucza to możliwość sprzedawania klimatyzatorów typu Split na odległość (przez internet). Klientom końcowym ogranicza możliwość zakupu urządzeń w konkurencyjnych cenach i organizacji montażu we własnym zakresie.

Klimatyzator przenośny wydaje się więc bezproblemową i najbardziej sensowną alternatywą dla Splitów. Klimatyzator przenośny jest bardzo mobilny, użyjesz go tam gdzie chcesz (nawet w kamperze czy namiocie), uruchomienie ogranicza się do włączenia wtyczki do kontaktu. Koszty utrzymania klimatyzatora przenośnego są niewielkie. Wymaga jednak regularnego czyszczenia i konserwacji. Nie można jednak oczekiwać, że takim urządzeniem schłodzimy bardzo dużą powierzchnię. Najmocniejsze dostępne na rynku urządzenia potrafią schłodzić pomieszczenia do 50m2. Wszystko zależy jednak od izolacyjności budynku, ilości ludzi przebywających w pomieszczeniu oraz ekspozycji okien.

 

 

Co do zasady na rynku występują dwa typy klimatyzatorów przenośnych:

 

KLIMATYZATORY WOLNOSTOJĄCE TYPU „MONOBLOCK”

Mieszczą w jednej obudowie wszystkie elementy układu chłodzenia (sprężarkę, skraplacz, parownik, wentylatory itd.). Urządzenia takie są bardzo proste w obsłudze i mobilne. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu klimatyzator działa jak lodówka. Gdy chłodzi w środku, grzeje na zewnątrz, dlatego powstające ciepło należy odprowadzać poza chłodzone pomieszczenie specjalną rurą, najczęściej elastyczną, której koniec wystawia się zwykle przez uchylone okno lub podłącza do specjalnie przygotowanego otworu w ścianie, ew. stolarce zewnętrznej. Do uszczelnienia okna można wykorzystać specjalne uszczelnienia np. ClimaLock, dostosowane do okien europejskich.

CLIMALOCK - KUP TERAZ

 

Niektóre klimatyzatory monoblock, można postawić na zewnątrz pomieszczenia np. na balkonie i nawiewać chłodne powietrze do wewnątrz. Ma to wiele zalet, znacznie wyższą efektywność chłodzenia i ograniczenie hałasu. Niestety kosztem ceny, bo urządzenia takie muszą posiadać wentylatory o wyższym sprężu, szczelną obudowę z min. stopniem ochrony IP 23 oraz dodatkowe akcesoria. Tu warto wyróżnić takie urządzenia jak np. QUBO (4 kW) i YODA (3 kW) marki EBERG oraz FSC14.1 marki FRAL, które zachowują atrakcyjny i sensowny stosunek jakości do ceny

Na rynku można spotkać również monoblocki dwururowe, które jedną rurą pobierają a drugą usuwają powietrze na zewnątrz. Mają one wyższą sprawność ale wyprowadzanie dodatkowej rury poza pomieszczenie stanowi dodatkowy kłopot. Rozwiązanie to spotyka się głównie w zastosowaniach komercyjnych i dotyczy monoblocków większej mocy, pozwalających dodatkowo na nawiew zimnego powietrza na większe odległości (urządzenia grupy spotcooler).

Klimatyzatory monoblock mają wiele zalet, zwłaszcza do okresowego użytkowania w czasie największych upałów. Są tanie w zakupie i eksploatacji, proste w montażu, nie wymagają okresowych przeglądów gwarancyjnych, są wygodne do przenoszenia i zajmują stosunkowo mało miejsca podczas użytkowania i przechowywania. Polecamy te urządzenia szczególnie do lokalnego, okazjonalnego chłodzenia lub osuszania. Wersje jednorurowe to najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie na rynku, stanowiące blisko 90% sprzedaży wszystkich klimatyzatorów przenośnych.

 

 

Klimatyzatory przenośnie typu "Split"

Składające się z dwóch jednostek, połączonych na stałe wężami transportującymi czynnik chłodniczy. Jedną wystawia się na zewnątrz budynku (np. na balkon), druga pozostaje w pomieszczeniu, które chłodzi. Urządzenia takie budową są niemal identyczne jak klasyczne klimatyzatory Split montowane na stałe w budynkach, z tą różnicą, że instalacja między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną jest połączona hermetycznie na stałe i napełniona czynnikiem chłodniczym już na etapie produkcji. Dzięki elastycznym wężom całość można swobodnie przenosić i nie wymaga to dodatkowego specjalistycznego montażu. Urządzenia tego typu mają wiele zalet, są cichsze m.in. dlatego, że skraplacz z wentylatorem wystawiamy na zewnątrz, nie powodują podciśnienia w pomieszczeniu gdyż nie ma rury odprowadzającej ciepłe powietrze, mają wyższą wydajność chłodniczą, ich jednostki są mniejsze do monoblocków, bo urządzenie jest podzielone na dwie części. Wadą jest niestety cena, znacznie wyższa niż w przypadku urządzeń monoblock.

 

Zastanawiasz się co wybrać? Wszystko zależy od tego jak dużo chcesz zainwestować i na ile profesjonalnie i trwale chcesz zmodyfikować swój dom. Klimatyzator monoblock daje dużą elastyczność przy stosunkowo niewielkich nakładach. To idealne rozwiązanie szczególnie przy okazjonalnym użytkowaniu. Przenośny Split jest świetnym rozwiązaniem gdy masz balkon lub duży parapet, na którym możesz postawić jednostkę zewnętrzną. Ma wiele zalet ale musisz zaakceptować wyższą cenę i ograniczony wybór modeli.

W poradniku tym świadomie rezygnujemy z omawiania klimatyzatorów typu Split przeznaczonych do trwałego montażu. Są one na pewno dobrym rozwiązaniem ale ich zakup i instalacja wymaga znacznie większych nakładów finansowych i skorzystania z usług autoryzowanej ekipy montażowej posiadającej wspomniany już certyfikat F-gazowy. Koszty zwykle podnosi zakup dodatkowych materiałów (rury miedziane, rury i pompka do skroplin, wspornik, materiały montażowe), fachowej usługi instalatorskiej (zachowanie gwarancji wymaga okresowych przeglądów przez autoryzowany serwis marki) oraz remont mieszkania (gipsowanie i malowanie ścian w miejscach kucia itp)

 

 

Zakupy


 

WYBIERAM I KUPUJĘ KLIMATYZATOR PRZENOŚNY!


Dobra decyzja. Wybór jest duży więc zwróć uwagę na następujące parametry:

  • Moc chłodzenia/grzania w BTU lub kW: wydajność klimatyzacji jest podstawowym parametrem tego urządzenia.
  • Poziom hałasu: cisza jest kluczem komfortu.
  • Klasa energetyczna: klimatyzator nie żywi się powietrzem. Warto zwrócić na to uwagę.
  • Zaufana marka i sprzedawca: w gąszczu marek postaw na pewność, dostęp do serwisu i części.
  • Dostępność produktu: gdy robi się gorąco czas dostawy ma szczególne znaczenie
  • Funkcje: sam oceń co może być dla Ciebie wartościowe

    Przyjrzyjmy się nieco bliżej tym kryteriom. Mamy nadzieję, że pomoże to choć trochę w wyborze właściwego produktu jednocześnie oszczędzając czas.

 

 

MOC CHŁODZENIA / GRZANIA W BTU LUB KW

Jest to kluczowy parametr przy wyborze klimatyzatora przenośnego, który określa wydajność klimatyzacji. Moc chłodzenia (i dodatkowo ogrzewania dla modeli z odwracalną pompą ciepła) wyraża się najczęściej w BTU (British Thermal Unit). Jest to jednostka brytyjska używana powszechnie w USA, Azji i UK. W Polsce częściej posługujemy się mocą w W (kW) w układzie SI. Najczęściej spotykane na rynku moce klimatyzatorów to 2,6 kW (9000 BTU), 3,5kW (12000 BTU), 4,1 kW (14000 BTU). Im większa moc klimatyzatora tym większą powierzchnię może schłodzić lub ogrzać.

Pamiętaj - klimatyzator należy dobrze dobrać do powierzchni pomieszczenia. Jeśli kupisz zbyt mocne urządzenie, przepłacisz i dostaniesz dodatkowo po kieszeni płacąc więcej za energię elektryczną. Częste włączanie i wyłączanie sprężarki znacznie obniża sprawność klimatyzatora. Jeśli moc będzie zbyt mała, urządzenie będzie przeciążane. Zmniejszy się jego żywotność i również rachunki za prąd.

Moc klimatyzatora dobiera się nie tylko na podstawie powierzchni, którą chcemy chłodzić ale także z uwzględnieniem innych parametrów domu, takich jak orientacja budynku względem stron świata, nasłonecznienie, izolacja ścian, liczba i wielkość otworów okiennych, ilość osób przebywających w pomieszczeniu oraz innych źródeł ciepła np. oświetlenie, elektronika, lodówka...

Na potrzeby bardzo uproszczonego doboru przyjęto, że 1 kW mocy chłodniczej jest potrzebny na schłodzenie 10m2 pomieszczenia o standardowej wysokości i nasłonecznieniu.
Z uwagi na to, że klimatyzator przenośny powoduje lekkie podciśnienie w pomieszczeniu i wymianę powietrza, zaleca się powiększyć otrzymany wynik o min. 15%.

Praktyczna rada: o ile pomieszczenie, które chcesz klimatyzować nie ma wielkich okien od południa przyjmij następujący stosunek mocy do powierzchni:
2,6 kW – 30 m2; 3,5 kW – 40 m2; 4,1 kW – 50 m2.

Jeśli masz wątpliwości - po prostu zadzwoń do nas lub napisz.

 

 

 

UWAŻAJ NA OSZUSTÓW!

W sieci można znaleźć wiele pułapek. Poniżej przykład:

Aukcja allegro. Tytuł „KLIMATYZATOR PRZENOŚNY KLIMA KLIMATYZACJA DO 60m2”

Po zapoznaniu się z danymi technicznymi okazuje się, że to urządzenie o mocy „8000 BTU - 2,4 kW” drobne przekłamanie bo w istocie to 2,34 kW, „zasięg do 60m2” - chyba chodziło o zasięg hałasu bo zdolność chłodzenia jest przesadzona - uwaga - ponad dwukrotnie! Dalej ciekawostka „NAPEŁNIANIE : Wystarczy raz na 24 miesiące napełnić w punkcie nabijania klimatyzacji” - tego już zupełnie nie potrafimy skomentować. Klimatyzator przenośny ma hermetyczny układ niewymagający żadnych uzupełnień czynnika chłodniczego (f-gazu), który niszczy warstwę ozonową. To nie samochód. Zakładamy więc, że sprzedawca jest kompletnym laikiem. W komplecie jest również „zestaw przyłączy okiennych”, tyle że do okien amerykańskich odsuwanych do góry. Mamy też „Tryb Sleep - może działać w nocy” - brzmi kusząco. Całość za jedyne 899 zł!

 

POZIOM HAŁASU

Poziom hałasu to szalenie ważna kwestia, zwłaszcza w przypadku urządzeń monoblock. Między dostępnymi na rynku modelami bywają znaczne różnice. Porównując poszczególne modele należy upewnić się, że bierze się pod uwagę dokładnie te same parametry, mierzone z tej samej odległości, na tym samym biegu. Poziom hałasu w przypadku urządzeń klimatyzacyjnych podaje się w dB(A) jako poziom mocy akustycznej wyrażającej całościową wartość hałasu oraz poziom ciśnienia akustycznego czyli wartość, którą można zmierzyć np. sonometrem w określonej odległości od urządzenia.

Poziom mocy akustycznej obligatoryjnie podawany jest na etykiecie energetycznej urządzenia. To znacznie wyższa wartość niż poziom ciśnienia akustycznego, które pojawia się często w tabelach danych technicznych urządzeń. Należy o tym pamiętać i nie mylić tych wartości. Poziom ciśnienia akustycznego mierzy się zwykle w odległości 3m od urządzenia, ale nie ma na to jednej reguły i bywa, że producent podaje tą wartość mierzoną z 1m albo 5m.

Dla klimatyzatorów przenośnych normą jest poziom mocy akustycznej na poziomie ok 60 dB(A).

Warto wiedzieć: Niektóre przenośne klimatyzatory mają funkcję pracy cichej - tzw. tryb nocny. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza gdy urządzenie pracuje w pomieszczeniu, w którym śpimy.

 

 

 

KLASA ENERGETYCZNA EU

Klasa energetyczna określa sprawność (skuteczność) klimatyzatora. Charakterystyczne są tu dwa współczynniki, EER określający sprawność w trybie chłodzenia i COP analogicznie dla trybu grzania. Wyrażają one stosunek mocy uzyskiwanej do mocy nominalnej. Czym współczynniki EER i COP wyższe tym klimatyzator dostarcza większą ilość energii chłodniczej lub cieplnej przy wydatkowanej energii elektrycznej. Przykładowo jeśli EER wynosi 3 to znaczy, że wykorzystując 1 kWh energii elektrycznej dostarczamy do pomieszczenia 3 kWh chłodu.

Na bazie tych współczynników stworzono klasy i etykiety energetyczne pozwalające konsumentowi zorientować się w szybki i łatwy sposób na ile energooszczędne jest dane urządzenie. Urządzenia sklasyfikowano literami od A do G, gdzie A to wynik najlepszy, G najgorszy. Klimatyzatory najwyższej klasy oznaczane są dodatkowo znakiem „+” ( A+, A++, A+++).

Warto wiedzieć: Różnice między klasami są dość proste. Klasa B oznacza, że klimatyzator zużywa ok. 10% więcej energii niż klasa A.

 

 

 

Zaufany sprzedawca, wiarygodna marka.

Zakup urządzenia z pewnego źródła powinien być kluczową sprawą przy wyborze klimatyzatora przenośnego. I wbrew pozorom będąc konsumentem powinieneś w pierwszej kolejności postawić na zaufanego sprzedawcę. To on obowiązkowo daje Ci prawo rękojmi, które jest nadrzędne nad zapisami gwarancyjnymi, której i tak przy zakupie zapewne nie przeczytasz. Kolejny kluczowy argument to marka, choć trzeba tu wspomnieć, że duża część urządzeń produkowana jest na licencji znanych marek. Może to oznaczać, że produkt posiadający oznaczenie globalnej marki w istocie wprowadzany jest do obrotu przez małą lokalną firmę, która uzyskała okresową licencję na „naklejkę” i nie stoi za tym, żadna poważna sieć serwisowa.

Należy uważać też na dużo tańsze oferty klimatyzatorów markowych z tzw. importu równoległego (spoza oficjalnej sieci dystrybucji) i nie jest objęty serwisem i gwarancją marki/producenta na terenie RP. Firma, która Ci go sprzedaje może zniknąć z rynku zaraz po zakończeniu sezonu. Nie daj się oszukać. Różnica kilkudziesięciu złotych nie jest warta takiego ryzyka. Minimalny okres gwarancji jaki powinieneś zaakceptować to 2 lata. Pamiętaj, że różne marki mają zupełnie inne podejście do rozpatrywania gwarancji. Najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem jest serwis door-to-door. No chyba, że lubisz dźwigać.

 

 

 

DOSTĘPNOŚĆ PRODUKTU

Gdy zaczynasz myśleć o klimatyzatorze jest już prawdopodobnie bardzo ciepło. Przed Tobą wyzwanie polegające na szybkim wyborze właściwego modelu ale również odpowiedniego sprzedawcy. Nie chcesz chyba czekać na dostawę do jesieni?

Nasza rada: kupując online postaw na sprawdzonych sprzedawców. Nie musi to być wcale nasz sklep. Ważne by posiadał duży magazyn, odpowiednie stany magazynowe i rozwiniętą logistykę, działającą sprawnie nawet w najbardziej upalne dni, gdy ilość zamówień przekracza standardy. Zapoznaj się z wiarygodnymi opiniami o sprzedawcy najlepiej na Allegro lub Opineo.

opinie o nas na allegro    opinie o nas na opineo

 

 

 

FUNKCJE I WYPOSAŻENIE

Ocena funkcji klimatyzatora zależy od indywidualnych preferencji i sposobu jego użytkowania. Poniżej wyróżniamy te, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

 

 

Tryb nocny przyda Ci się gdy zamierzasz użytkować klimatyzator przenośny w sypialni w czasie snu. Urządzenia pracujące na nominalnych parametrach mogą być bardzo dokuczliwe.

Funkcja grzania czyli odwracalna pompa ciepła przyda Ci się w zimie ale pod warunkiem, że nie odprowadzasz powietrza (w tym przypadku zimnego) przez uchylone okno. To co sprawdza się w lecie nie koniecznie musi działać w zimie. Funkcja ta jest przydatna gdy klimatyzator przenośny jest podłączony do otworu w ścianie itp. To często spotykane rozwiązanie w mini-sklepach, kontenerach biurowych, garażach, przyczepach kempingowych itp.

Osuszanie to jedna z najlepszych funkcji dodatkowych klimatyzatora przenośnego. Efekt osuszania powoduje każdy klimatyzator przenośny, ale nie każdy w takim samym zakresie. Niektóre klimatyzatory mają możliwość uruchomienia funkcji osuszania bez efektu klimatyzowania pomieszczenia. Zwróć uwagę na wartość osuszania, najczęściej podawaną w litrach na dobę. Większość klimatyzatorów przenośnych realizuje funkcję osuszania przez odparowywanie wody, która jest odprowadzana na zewnątrz z ciepłym powietrzem. Są i takie, które mają dodatkowy zbiornik na wodę kondensacyjną podobnie jak klasyczne osuszacze. Niektóre klimatyzatory posiadają funkcję kontrolowania wilgotności w pomieszczeniu (higrostat). Nawet jeśli nie masz problemu z wilgocią w mieszkaniu t0 warto o tym pomyśleć.

Oczyszczanie to funkcja realizowana przez sekcję filtrów klimatyzatora. Zwróć uwagę na klasę filtrów, częstość ich wymiany i dostępność zapasowych filtrów na rynku.

Zdalne sterowanie to funkcja powszechna za sprawą pilota, w którego wyposażony jest niemal każdy klimatyzator. Niektóre urządzenia mają dodatkowo opcję sterowania telefonem komórkowym przez wifi. To przydatna funkcja, choć należy pamiętać że podobnie jak w przypadku grzania nie sprawdza się gdy Twój klimatyzator odprowadza powietrze przez uchylone okno. Gdy wychodzisz z domu zwykle zamykasz okna.

Programator czasowy i termostat to podstawowe wyposażenie większości urządzeń. Zwróć uwagę na zakres regulacji i łatwość użytkowania. Timer pozwoli na uruchomienie klimatyzatora w dowolnym okresie. Termostat umożliwi utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Ta funkcja pozwala na znaczne oszczędności energii. Polecamy rzucić okiem na instrukcję obsługi – ona zawsze prawdę Ci powie.

 

 

 

 

 

Podsumowanie


 

Oto cała niezbędna wiedza potrzebna do wyboru klimatyzatora przenośnego. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania śmiało dzwoń lub pisz. Nasz dział techniczny i handlowy jest zawsze otwarty na pomoc i odpowiedź na wszelkie pytania.

Infolinia: + 48 12 662 27 41

email: sklep@wentylacja24.pl